0

(Nie)śmiała i magiczna czerń

W makijażu i stylizacji nie ma ograniczeń – możemy dowolnie bawić się kolorami i stylami. Z tych samych kosmetyków czy ubrań możemy wyczarować zarówno elegancką, jak i mroczną stylizację. Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć, ograniczeniem jest jedynie nasza wyobraźnia. Czerń może dominować w makijażu, ale może być też wykorzystywana do zaakcentowania niektórych elementów, w postaci na przykład kreski wzdłuż linii rzęs czy też podkreślenia zagłębienia powieki.

Mówi się, że czerń doskonale sprawdza się na większe wyjścia. Czy jednak na pewno „mała czarna” wygląda dobrze na wszystkich? Czy absolutnie każda osoba bez względu na typ urody może nosić czerń i kolor ten doda jej urody i elegancji? Niestety nie. W zależności od typu kolorystycznego, jakim jest dana osoba, czerń będzie pasowała bardziej, mniej lub wcale. Niektóre typy będą mogły ją nosić w wersji total look, inne – zestawiać z innymi ciemnymi kolorami lub z jasnymi dla uzyskania kontrastu, a niektóre wyglądają tak źle w tym kolorze, że powinny go unikać w ogóle, i to zarówno w makijażu jak i stylizacji.

Lubimy „chować się” w czerni. Istnieje pogląd, że ponieważ jest to kolor neutralny, podobnie jak biel, to wygląda dobrze u każdego. Jak już wspomniałam wyżej, jest to bardzo mylne przekonanie. W czerni najlepiej wyglądają kobiety z grupy zimowej oraz głębokie jesienie. To kobiety o południowym typie urody z ciemnymi oczami, włosami i karnacją (np. Salma Hayek, Jennifer Lopez). Ich naturalna kolorystyka jest bardzo nasycona, w związku z tym uroda jest w stanie zrównoważyć ten mocny kolor.

Ogromną popularnością cieszy się klasyczny smoky eyes, czyli cała powieka w czerni. Powieki w czerni są bardzo często wybieranym motywem w makijażu, szczególnie na eleganckie przyjęcia. Poleca się go jednak osobom o ciemnym typie urody. Głębokie i nasycone kolory (włosów, skóry, oczu), którymi obdarzyła je natura będą idealnie harmonizowały z ciemnymi i głębokimi kolorami w makijażu.

Osobom o jasnym typie urody nie poleca się zbyt ciemnych i kontrastowych makijaży – typowego smoky eyes powinny zatem unikać. Trzeba uważać również na zbyt grube kreski wzdłuż linii rzęs. Twarz w otoczeniu takich kolorów może wyglądać na bladą, niezdrową, zmęczoną, a niekiedy również wyzywająco. Podobnie jest w przypadku stylizacji – czerń nie sprawdzi się nawet w dodatkach.

Innymi zasadami rządzi się jednak zabawą modą i kompozycjami. Jeśli naszym świadomym zamiarem jest wyjście poza schemat, przyciągnięcie spojrzeń, czy też wywołanie określonego rodzaju emocji, to czerń sprawdzi się doskonale. Taki kolor na powiekach, ustach, paznokciach, a także mocno obrysowane czarną kredką bądź eyelinerem oko, to idealna propozycja dla miłośniczek stylu gotyckiego, czy jako pomysł na wszelkiego typu sesje zdjęciowe..

Wiele osób kocha czerń, ponieważ jest zarazem elegancka i mroczna. Czerń to klasyk i jeden z najstarszych kolorów, podobnie jak ochra. Jeśli oczekujemy, że doda naszej twarzy urody, radości i odejmie lat, należy ją stosować z wielką rozwagą.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *